کدام پردازنده سریعتر است: قدیمی یا جدید؟

کدام پردازنده سریعتر است: قدیمی یا جدید؟Reviewed by صبا شادروز on Jul 23Rating: 5.0کدام پردازنده سریعتر است: قدیمی یا جدید؟ | مرکز طراحی سایت اردبیل پردازنده ها روز به روز در حال پیشرفت و ارتقا هستند و به قابلیت و سرعت خود میافزایند در این مقاله تفاوت میان پردازنده های جدید و قدیمی را توضیح میدهیم

معرفی پردازنده ها

بحث بسیار رایج در مورد نیاز به ارتقاء پردازنده طی زمان مشخص است. بعضی از مردم معتقدند که CPU قدیمی همیشه بهتر از یک cpu سطح ابتدایی خواهد بود، اما دیگران معتقدند پردازنده نسل جدید بهتر از یک رایانه قدیمی خواهد بود. به منظور بررسی این، ما یک پردازشگر Core 2 Quad را آزمایش کردیم که شش سال پیش CPU بالا بود و همان آزمایش ها را روی سه پردازنده اصلی مدرن انجام داد: Core i3-4150، Pentium N3700 و Athlon 5150 بررسی کنید که CPU سریع تر است!

به تازگی، ما یک مقاله را منتشر کردیم: ‘کدام پردازشگر سریعتر است: قدیمی یا جدید؟

– قسمت ۱، ‘جایی که ما چندین معیار را برای تست پردازش پردازنده های CPU اجرا کردیم.

بیشتر بخوانید >> آموزش طراحی بنر بزرگ با منابع الهام بخش و نمونه

پس از آن، ما هنوز یک سوال بزرگ داشتیم: برای بازی، با استفاده از یک کارت گرافیک مدرن، یک CPU قدیمی بالا می تواند گزینه ای بهتر از یک سطح ورودی جدید باشد؟ 

Core 2 Quad Q8300 در سال ۲۰۰۸ راه اندازی شد و با استفاده از سوکت LGA775، که در سال ۲۰۰۹ دارای cpu محبوب بود با چهار هسته و در آن زمان فرآیند تولید ۴۵ نانومتری نوآورانه بود.

مهم این است که بگوییم که Core 2 Quad Q8300 در آن زمان بیشترین پردازنده را نداشت و حتی بسته به معیارهای مورد استفاده شما می تواند یک پردازنده ی اصلی باشد با توجه به این که در آن زمان، اینتل سه خانواده پردازشگر دسکتاپ را ارائه داد: (Celeron (low-end)، Core 2 Duo (mainstream و   (Core  ۲ Quad (high-end   

cpu
cpu

    

Core i3-4150 یک پردازنده اساسی / جریان اصلی از خانواده نسل چهارم هسته Core i است که دارای دو هسته است که توسط سیستم عامل به عنوان چهار با تکنولوژی Hyper-Threading شناخته می شوند. از سوی دیگر Pentium N3700 و Athlon 5150 CPU هر دو با چهار هسته کم هزینه هستند،  .

جزئیات مهم این است که در کنترل Core 2 Quad Q8300 هر دو حافظه کنترل شده و ویدیو یکپارچه در چیپ ست قرار می گیرند، در حالی که در سه cpu دیگر، این اجزا در پردازنده یکپارچه می شوند. علاوه بر این، پنتیوم N3700 و Athlon 5150 پردازنده های (SoC (System on a Chipهستند که در آن عملکردهای چیپ ست نیز به پردازنده متصل می شوند.

شکل ۱ مادربرد مورد استفاده برای Core 2 Quad Q8300، Gigabyte G41MT-ES2L، بر اساس چیپ ست Intel G41، پشتیبانی از حافظه های DDR3 را نشان می دهد. با تشکر از آن، ما می توانیم از همان خاطرات DDR3 در تمام آزمایشات استفاده کنیم.

 

مهم این است که بگوییم، این مقایسه مستقیم بین CPU های آزمایش شده نیست، زیرا شامل مدل متوقف شده و همچنین پردازنده های محدوده قیمت های مختلف، مصرف برق و بازار هدف است که رقبای مستقیم نیستند.

پردازنده Core 2 Quad Q8300 در سال ۲۰۰۸ راه اندازی شد و از سوکت LGA775 استفاده می کند. این یکی از پردازنده های high end در بازار در آن زمان، با چهار هسته و فرآیند تولید ۴۵ نانومتر بود. Pentium G3220 و Core i3-4150 به ترتیب یک سطح ورودی و یک cpu اصلی مدرن هستند که از نسل چهارم خانواده Core i با دو هسته پردازش و Core i3-4150  توسط عامل سیستم به عنوان یک پردازنده چهار هسته ای به علت تکنولوژی Hyper-Threading شناخته شده است .

cpu
cpu

از آنجایی که این تست در بازی تمرکز داشت، یک کارت گرافیک پایه / جریان اصلی (GeForce GTX 750، که در فوریه ۲۰۱۴ عرضه شد) را نصب کردیم و کنترل کننده یکپارچه ویدئو را بر روی تمام آزمونها غیرفعال کردیم. برای استفاده از ویدیو یکپارچه (از آنجا که ویدیوی مادربرد مادربوردی که در Q8300 استفاده کردیم به اندازه کافی قدرتمند نیست که بتواند هر بازی مدرن را استفاده کند)، ما از Pentium N3700 و Athlon 5150 CPU استفاده نکردیم زیرا آنها برای بازی در نظر گرفته نشده اند.

جزئيات ديگري كه لازم است بیان كنيم اين است كه انتخاب Core 2 Quad Q8300 تا حدودي تصادفي است. بدیهی است، چندین پردازنده قدیمی نیز وجود دارد که می تواند یک آزمون جالب را ایجاد کند و هر فرد ممکن است یک مدل خاص داشته باشد که دوست دارد آزمایش شود. معیار ما این بود که یک پردازنده قدیمی را انتخاب کنیم (اما نه چندان قدیمی که ممکن است واضح باشد که بازی های مدرن نبایستی اجرا شود) و high end (اما مهمتر از آن زمان نهایی نیست که قطعا Q8300 نبود) . دو پردازنده دیگر نیز براساس موجود بودن در آزمایشگاه ما برداشت شد. که پردازنده های AMD را شامل نمی شود، زیرا هدف این مقاله مقایسه ی مارک های مختلف نیست.

منبع: طراحان سایت اردبیل 

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *