CDN چیست؟

CDN چیست؟Reviewed by صبا شادروز on Oct 22Rating: 5.0شبکه های تحویل محتوا (CDN) و چه کاری انجام میدهد؟ | مرکز طراحی سایت اردبیلشبکه های تحویل محتوا (CDN) ستون فقرات شفاف اینترنت است که مسئول تحویل محتوا است و ما در این مقتله به طور کامل آن را توضیح دادیم

شبکه های تحویل محتوا (CDN)

شبکه های تحویل محتوا (CDN) ستون فقرات شفاف اینترنت است که مسئول تحویل محتوا است. چه آن را بشناسیم و چه نه ، هر یک از ما روزانه با CDN ها ارتباط برقرار می کنیم. هنگام خواندن مقاله در سایت های خبری ، خرید آنلاین ، تماشای فیلم های YouTube یا پخش فید رسانه های اجتماعی و…

مهم نیست که چه کاری انجام می دهید یا چه نوع محتوایی را مصرف می کنید ، احتمال دارد که شبکه های تحویل محتوا را در پشت هر کاراکتر متن ، هر پیکسل تصویر و هر فریم فیلم که به رایانه شخصی و مرورگر موبایل شما تحویل می یابد ، پیدا کنید.

برای درک اینکه چرا شبکه های تحویل محتوا به این حد گسترده استفاده می شوند ، ابتدا باید مسئله ای را که برای حل آن طراحی شده اند بشناسید. معروف به تأخیر ، این تأخیر آزار دهنده است که از لحظه درخواست بارگیری یک صفحه وب تا لحظه ظاهر شدن محتوای آن روی صفحه نمایش رخ می دهد.

این بازه تأخیر تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد که بسیاری از آنها اختصاصی به یک صفحه وب مشخص شده اند. اما در همه موارد ، مدت تأخیر تحت تأثیر فاصله فیزیکی بین شما و سرور میزبان وب سایت قرار دارد. مأموریت CDN کوتاه کردن فاصله فیزیکی است ، هدف از این کار ، بهبود سرعت و عملکرد رندر سایت است.

 CDN چگونه کار می کند؟

شبکه های تحویل محتوا (CDN)

برای به حداقل رساندن فاصله بین بازدید کنندگان و سرور وب سایت شما ، CDN نسخه ذخیره شده از محتوای آن را در چندین مکان جغرافیایی (a.k.a. ، نقاط حضور یا PoP ها) ذخیره می کند. هر PoP شامل تعدادی سرویس دهنده حافظه پنهان است که مسئول تحویل محتوا به بازدید کنندگان در مجاورت آن هستند.

در اصل ، CDN مطالب شما را در بسیاری از مناطق به طور همزمان قرار می دهد ، و پوشش عالی را برای کاربران خود فراهم می کند. به عنوان مثال ، وقتی شخصی در لندن به وب سایت میزبان شما در ایالات متحده دسترسی پیدا می کند ، این کار از طریق PoP محلی در انگلستان انجام می شود. این بسیار سریعتر از درخواست های بازدید کننده و پاسخ های شما ، به عرض کل اقیانوس اطلس و عقب حرکت می کند.

اینگونه است که CDN به طور خلاصه کار می کند. البته ، همانطور که فکر می کردیم برای توضیح عملکرد داخلی شبکه های ارائه محتوا ، به یک راهنمای کامل نیاز داریم ، سوراخ خرگوش عمیق تر می شود.

چه کسی از CDN استفاده می کند؟

 امروزه ، بیش از نیمی از کل ترافیک در حال حاضر توسط شبکه های تحویل محتوا ارائه می شود. این تعداد با گذشت هر سال به سرعت روند صعودی دارند. واقعیت این است که اگر بخشی از مشاغل شما به صورت آنلاین باشد ، دلایل چندانی در استفاده نکردن ازCDN  به ویژه هنگامی که بسیاری از آنها خدمات خود را بصورت رایگان ارائه می دهند ، وجود دارد.

حتی به عنوان یک سرویس رایگان ، CDN برای همه نیست. به طور خاص ، اگر شما یک وب سایت کاملا محلی را اجرا می کنید ، استفاده از CDN در واقع می تواند عملکرد وب سایت شما را با معرفی یک نقطه اتصال غیرقابل اطمینان دیگر بین بازدید کننده و یک سرور در حال حاضر در نزدیکی ، بدتر کند.

بیشتر بخوانید >> ۳ گزینه برای ایجاد وب سایت ، وبلاگ یا فروشگاه تجارت الکترونیک وردپرس

با این وجود ، اکثر وب سایت ها تمایل دارند که در مقیاس بزرگتری کار کنند ، و استفاده از CDN را در بخش های زیر به یک انتخاب محبوب تبدیل می کند:

 • تبلیغات
 • رسانه و سرگرمی
 • بازی آنلاین
 • تجارت الکترونیک
 • سیار
 • مراقبت های بهداشتی
 • آموزش عالی
 • دولت

بنابراین CDN چه کاری برای من می تواند انجام دهد؟

CDN های مدرن می توانند کارهای متعددی در زمینه فناوری اطلاعات انجام دهند و به شما کمک می کنند:

 • سرعت بارگذاری صفحه را بهبود بخشید
 • بارهای زیاد در ترافیک را کنترل کنید
 • اسپم ها ،  و سایر ربات های بد را مسدود کنید
 • بومی سازی پوشش بدون هزینه
 • مصرف پهنای باند را کاهش دهید
 • تعادل بین چندین سرور بارگیری شود
 • از وب سایت خود در برابر حملات DDoS محافظت کنید
 • برنامه خود را ایمن کنید و …

شروع به استفاده از CDN

برای کار کردن یک CDN ، باید دروازه ورودی پیش فرض برای کلیه ترافیک های ورودی باشد. برای این کار ، باید تنظیمات DNS دامنه اصلی خود را (مانند دامنه.com) و زیر دامنه های خود (مثلاً ، www.domain.com ، img.domain.com) اصلاح کنید.

برای دامنه اصلی خود ، رکورد A آن را تغییر داده تا به یکی از محدوده های IP CDN اشاره کنید. برای هر زیر دامنه ، رکورد CNAME خود را اصلاح کنید تا به یک آدرس فرعی دامنه تحت شبکه CDN (به عنوان مثال ، ns1.cdn.com) اشاره کنید. در هر دو حالت ، این نتیجه می دهد که DNS به جای اینکه به سرور اصلی شما هدایت شود ، همه بازدید کنندگان به CDN شما را مسیریابی می کند.

اگر هر یک از این موارد گیج کننده به نظر می رسد ، نگران نباشید. فروشندگان CDN امروز دستورالعمل های مرحله به مرحله را ارائه می دهند تا شما را از مرحله فعال سازی دریافت کنند. علاوه بر این ، آنها از طریق تیم پشتیبانی خود کمک می کنند. کل مراحل به چند کپی و چسباندن می رسد و معمولاً حدوداً پنج دقیقه طول می کشد.

منبع

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *