آشنایی با سرعت شبکه رایانه

آشنایی با سرعت شبکه رایانهReviewed by صبا شادروز on Oct 13Rating: 5.0آشنایی با سرعت شبکه رایانه !!! | مرکز طراحی ‍سایت اردبیلعملکرد شبکه رایانه ای سودمندی کلی آن را تعیین می کند در این مقاله با سرعت شبکه رایانه و عواملی که عملکرد شبکه کامپیوتر را تعیین می کند آشنا میشویم

عملکرد شبکه رایانه ای سودمندی کلی آن را تعیین می کند در این مقاله با سرعت شبکه رایانه و عواملی که عملکرد شبکه کامپیوتر را تعیین می کند آشنا میشویم همراه با قابلیت های اساسی و قابلیت اطمینان ، عملکرد شبکه رایانه ای سودمندی کلی آن را تعیین می کند. سرعت شبکه شامل ترکیبی از عوامل مرتبط است.

سرعت شبکه چیست؟

شما می خواهید شبکه های شما در هر شرایطی سریع کار کنند. در بعضی موارد ، تأخیر شبکه فقط ممکن است چند میلی ثانیه باشد و تأثیر ناچیزی بر آنچه انجام می دهید داشته باشد. در موارد دیگر ، تأخیر در شبکه می تواند باعث کندی شدید شود. سناریوهای معمولی که به ویژه در مورد سرعت شبکه حساس هستند شامل می شوند

  • زمان برقراری یک ارتباط جدید
  • زمان بارگیری یک صفحه وب
  • زمان بارگیری برنامه ، وصله سیستم عامل یا پرونده های دیگر
  • توانایی پخش محتوای ویدیو برای مدت طولانی و بدون اشکال

نقش پهنای باند در عملکرد شبکه

سرعت شبکه رایانه

پهنای باند یک عامل کلیدی در تعیین سرعت یک شبکه رایانه ای است. ارائه دهندگان به طور برجسته رتبه بندی پهنای باند سرویس اینترنتی خود را در تبلیغات محصول نشان می دهند ، بنابراین شما احتمالاً می دانید که چه مقدار دارید و روتر شبکه شما چگونه می تواند اداره کند.

پهنای باند در شبکه های کامپیوتری به نرخ داده پشتیبانی شده توسط یک اتصال شبکه یا رابط اشاره دارد. این نشان دهنده ظرفیت کلی اتصال است. هرچه ظرفیت بیشتر باشد ، احتمالاً نتیجه بهتری نیز حاصل می شود.

پهنای باند هم به رتبه های نظری و هم به توان واقعی اشاره دارد و تفکیک بین این دو مهم است. به عنوان مثال ، یک اتصال Wi-Fi استاندارد ۸۰۲٫۱۱g استاندارد ، ۵۴ مگابیت بر ثانیه از پهنای باند دارای امتیاز را ارائه می دهد ، اما در عمل ، تنها ۵۰٪ یا کمتر از این عدد را بدست می آورد.

شبکه های سنتی اترنت از نظر تئوری از ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه یا ۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه از حداکثر پهنای باند پشتیبانی می کنند ، اما آنها به طور منطقی نمی توانند به این مقدار حداکثر برسند. شبکه های سلولی (تلفن همراه) به طور کلی ادعای خاصی برای پهنای باند ندارند ، اما همین اصل اعمال می شود. سرورهای ارتباطی در سخت افزار رایانه ، پروتکل های شبکه و سیستم عامل ها تفاوت بین پهنای باند نظری و توان واقعی را به وجود می آورند.

پهنای باند شبکه

پهنای باند مقدار داده ای است که به مرور زمان از طریق اتصال به شبکه عبور می کند و اندازه گیری آن در بیت در ثانیه (bps) است. ابزارهای بی شماری برای سرپرستان برای اندازه گیری پهنای باند اتصالات شبکه وجود دارد. در LAN (شبکه های محلی) ، این ابزارها شامل Netperf و Test TCP هستند. در اینترنت ، برنامه های تست پهنای باند و سرعت بیشماری وجود دارد و بیشتر آنها برای استفاده رایگان هستند.

اندازه گیری دقیق پهنای باند حتی با وجود این ابزارها ، دشوار است زیرا بسته به پیکربندی سخت افزار به علاوه ویژگی های برنامه های نرم افزاری ، از جمله نحوه استفاده از آنها ، در طول زمان متفاوت است.

درباره سرعت باند پهن

اصطلاح پهنای باند بالا معمولاً اتصالات اینترنت پهن باند را سریعتر از سرعت سنتی شماره گیری یا شبکه تلفن همراه متمایز می کند. تعاریف پهنای باند ‘بالا’ در مقابل ‘کم’ متفاوت است ، و با پیشرفت فناوری شبکه ، آنها طی سالها تغییر کرده اند.

در سال ۲۰۱۵ ، کمیسیون ارتباطات فدرال ایالات متحده (FCC) تعریف خود را از پهنای باند به روز کرد تا اتصالاتی باشد که حداقل برای بارگیریها ۲۵ مگابیت بر ثانیه و بارگیری حداقل ۳ مگابیت در ثانیه در نظر گرفته شود. این تعداد بازتاب ناگهانی نسبت به حداقل های قبلی FCC از ۴ Mbps و ۱ Mbps را نشان می دهد.

بیشتر بخوانید >> ۳ گزینه برای ایجاد وب سایت ، وبلاگ یا فروشگاه تجارت الکترونیک وردپرس

پهنای باند تنها عاملی نیست که به سرعت درک شده یک شبکه کمک می کند. یک عنصر کمتر شناخته شده از عملکرد شبکه – تأخیر – نیز نقش مهمی ایفا می کند.

تأخیر در سرعت پهنای باند

تأخیر ، که می تواند در برخی از تست های سرعت به عنوان ‘پینگ’ ظاهر شود ، زمانی است که داده ها را برای انتقال از رایانه به سرور و برگشت به آن نیاز دارد. شما آن را در میلی ثانیه اندازه می گیرید. یک پینگ خوب زیر ۱۰ میلی ثانیه است. با این حال ، بیش از ۱۰۰ ms می تواند مشکلاتی ایجاد کند ، به خصوص وقتی که فیلم را پخش می کنید یا یک بازی را به صورت آنلاین بازی می کنید. تأخیر زیاد باعث ایجاد بافر ، لکنت زبان و کند شدن (یا ‘تاخیر’) می شود که بر عملکرد تأثیر می گذارد.

منبع

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *