چگونه بررسی کنیم که آیا وب سایت ایمن است یا خیر

چگونه بررسی کنیم که آیا وب سایت ایمن است یا خیرReviewed by صبا شادروز on Sep 24Rating: 5.0چگونه بررسی کنیم که آیا وب سایت ایمن است یا خیر؟ | مرکز طراحی سایت اردبیلاین سوال نهایی در هنگام گشت و گذار در اینترنت است: آیا این وب سایت ایمن است؟ در این مقاله پاسخ این سوال را میدهیم

آیا وب سایت ایمن است یا خیر؟

این سوال نهایی در هنگام گشت و گذار در اینترنت است: آیا این وب سایت ایمن است؟ آیا می خواهید ویدئوای را بدون گرفتن بدافزاردر اینترنت به جای برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود پخش کنید؟ برخی از خریدهای اینترنتی را انجام داده و می خواهید تأیید کنید که فروشگاه تجارت الکترونیک قبل از وارد کردن اطلاعات بانکی یا شماره کارت اعتباری خود ، قانونی است؟

خوب است که محتاط باشید و قبل از اشتراک هرگونه اطلاعات شخصی (به عنوان مثال ، شماره کارت اعتباری ، رمزهای عبور ، آدرسها و غیره)مطمئن باشید که وب سایت ایمن است. در این مقاله، ما نکاتی سریع و آسان را برای کمک به شما در جلوگیری از نشانی URL های تقلبی و تأیید صحت هر وب سایت آورده ایم.

 ۱: از ابزارهای ایمنی مرورگر خود استفاده کنید

امروزه محبوب ترین مرورگرهای وب دارای ویژگیهای امنیتی برای کمک به شما در ایمن ماندن آنلاین هستند. این ابزارهای مرورگر داخلی می توانند پاپ آپ های مزاحم را مسدود کنند ، درخواست های Do Not Track را به وب سایت ارسال کنند ، محتوای فلش را غیرفعال کنند ، بارگیری های مخرب را متوقف کنند و کنترل کنند کدام سایت ها می توانند به وب کم ، میکروفون و غیره دسترسی پیدا کنند.

یک لحظه به بررسی تنظیمات خود بپردازید. در اینجا نحوه یافتن آنها آورده شده است:

  • Chrome: تنظیمات حریم خصوصی و امنیت پیشرفته
  • Edge: تنظیمات پیشرفته
  • Firefox: حریم خصوصی و امنیت گزینه ها
  • Safari: ترجیحات امنیتی و ترجیحات حریم خصوصی

می خواهید حتی امن تر و خصوصی تر بمانید؟ در نظر بگیرید از مرورگری استفاده کنید که به طور خاص با این اهداف در ذهن شما ایجاد شود مرورگر امن AVG ماسک اثر انگشت دیجیتال خود را برای مسدود کردن تبلیغات هدفمند ، از کلاهبرداری فیشینگ جلوگیری می کند ، و از سرقت هویت جلوگیری می کند – همه به صورت رایگان.

۲: از یک ابزار بررسی ایمنی وب سایت استفاده کنید

برای بررسی سریع امنیت سایت یا URL خاص ، می توانید از یک چک لیست ایمنی وب سایت مانند مرور ایمن Google استفاده کنید. با توجه به صفحه آنها ، ‘فناوری مرور ایمن Google روزانه میلیاردها آدرس اینترنتی را جستجو می کند که به دنبال وب سایت های ناامن هستند’ ، و این باعث می شود این یک ابزار عالی برای بررسی ایمنی وب سایت باشد. فقط کافی است هر URL را در کادر جستجو کپی / چسباند و کلید Enter را بزنید. رونق! مرور ایمن Google URL را آزمایش کرده و اعتبار خود را فقط در عرض چند ثانیه گزارش خواهد داد. این آسان است

یک ابزار ایمنی بی طرفانه مشابه ، چک کننده امنیت وب سایت رایگان VirusTotal است ، که سایت ها را با استفاده از بیش از ۷۰ اسکنر آنتی ویروس و سرویس های لیست سیاه URL یا دامنه برای شناسایی انواع نرم افزارهای مخرب و سایر تهدیدهای رایانه بازرسی می کند. این درست مانند ابزار جستجوی ایمن Google کار می کند: به سادگی URL ای را که می خواهید بررسی کنید وارد کنید و Enter را بزنید.

هر کدام از سایت های چک را انتخاب کنید ، حتماً این صفحه را برای استفاده بعدی علامت گذاری کنید – این مهم است که ایمنی URL را قبل از انجام هر کاری حساس ، مانند وارد کردن جزئیات کارت اعتباری خود ، آزمایش کنید.

 ۳: URL ها را بررسی کنید

علاوه بر این ، یک روش ساده خوب برای انجام تست ایمنی وب سایت شما وجود دارد: URL را بررسی کنید. به عبارت دیگر ، قبل از کلیک بر روی آن ، مطمئن شوید که پیوندی به دنبال شما خواهد بود. چطور؟ برای تأیید URL که واقعاً با آن پیوند دارید ، فقط روی هر پیوند کلیک کنید.

موس خود را روی پیوند بالا بکشید ، اما روی آن کلیک نکنید. در Firefox و Chrome ، باید URL را که در پایین سمت چپ مرورگر شما به آن پیوند دارد ، مشاهده کنید: https://www.ardabilsite.com. آسان است ، درست است؟

بیشتر بخوانید >> 4 نوع از دستگاه های هوشمند خطرناک

همچنین می توانید URL ها را در Safari بررسی کنید ، اما به یک مرحله اضافی نیز نیاز دارد. ابتدا بر روی منوی View کلیک کرده و گزینه Show status bar را انتخاب کنید. اکنون ، هنگامی که روی پیوند شناور هستید ، می بینید که در گوشه پایین سمت چپ صفحه شما به کجا منتقل می شود.

اطمینان حاصل کنید که URL ها به درستی نوشته شده اند. اکثر مردم فقط نگاهی به متن در وب می اندازند. هکرها این را می دانند و غالباً شخصیت های مشابه بصری (به عنوان مثال ، ‘Yah00.com’ را به جای ‘Yahoo.com’ یا ‘Paypa1.com’ به جای ‘Paypal.com’ جایگزین می کنند) تا شما را به بازدید از سایت های فیشینگ و فریب ناخواسته هدیه دهند. گذرواژه‌ها ، شماره کارتهای اعتباری و سایر اطلاعات خصوصی را به آنها بدهید. برای این ترفند سقوط نکنید. تأیید ایمنی URL فقط یک لحظه طول می کشد. و ارزشش را دارد

 ۴:HTTPS بررسی کنید

اطمینان از هر وب سایتی که بازدید می کنید از HTTPS استفاده می کند روش دیگری برای اطمینان از ایمن بودن سایت است.

HTTP (پروتکل انتقال Hypertext) پروتکل اساسی برای ارسال داده ها بین مرورگر وب و وب سایت هایی است که بازدید می کنید. و HTTPS فقط نسخه مطمئن این است. (‘S’ به معنای ‘ایمن’ است.)

HTTPS اغلب برای بانکداری آنلاین و خرید استفاده می شود ، زیرا ارتباطات شما را رمزگذاری می کند تا مجرمان از سرقت اطلاعات حساس مانند شماره کارتهای اعتباری و رمزهای عبور خود جلوگیری کنند.

بنابراین چگونه می دانید سایتی از HTTPS استفاده می کند؟ قفل را در نوار پیمایش مرورگر خود بررسی کنید. اگر آن را مشاهده کردید ، می دانید سایتی که در آن استفاده می کنید از یک گواهی دیجیتالی SSL قابل اعتماد استفاده می کند – به عبارت دیگر ، اتصال شما محافظت می شود.

HTTPS  وب سایت را بررسی کنید

 به نظر می رسد برخی از وب سایت های فیشینگ از HTTPS استفاده قانونی می کنند. اما مورد اصلی این امر این است: اگر یک وب سایت دارای این قفل نیست ، رمز عبور یا شماره کارت اعتباری خود را وارد نکنید.

 ۵ . به دنبال یک خط مشی رازداری باشید
اگر در حال حاضر در یک وب سایت هستید ، اما نمی توانید به راحتی بگویید که این امر قانونی است ، به دنبال یک خط مشی رازداری باشید. وب سایت های معتبر باید دارای صفحه سیاست حفظ حریم خصوصی باشند ، زیرا این قانون در بسیاری از کشورها وجود دارد. بنابراین ، چند ثانیه دیگر کلیک کنید تا روی سایت کلیک کنید و ببینید که آیا می توانید خط مشی رازداری آنها را پیدا کنید یا خیر؟.

و اگر سیاست حفظ حریم خصوصی غیرقابل درک باشد چه می شود؟ متأسفانه ، بسیاری از سیاست های حفظ حریم خصوصی پر از قانونی هستند و تهیه سر و صدای آن دشوار است. این ایده خوبی است که به جستجوی کلماتی مانند ‘اشخاص ثالث’ ‘داده’ ‘ذخیره’ ‘حفظ’ و اصطلاحات مشابه با استفاده از Ctrl-F (یا Command-F در Mac) بپردازید تا بفهمید که سایت چگونه اطلاعات شخصی شما را کنترل می کند و آنها را بررسی می کند. قصد انجام آن را دارید (مانند نگه داشتن آن برای همیشه یا فروش آن به اشخاص ثالث).

 بسیاری از سایت های قانونی همچنین می توانند شیوه داده های سایه دار مانند Facebook را داشته باشند. با این حال ، این یک ایده خوب است که مطمئن شوید سایتی که حداقل از آن استفاده می کنید ، خط مشی رازداری را دارد ، زیرا این یک شاخص خوب برای مشروعیت است.

منبع

نوشتن نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *